پل ارتباطی ما

موسسه خیریه صفا

 

مطالب تصادفییاد و خاطره ی شهدای ارزشمند هفت تیر گرامی باد.

آشنایی با شهید رحمان استکی

شنبه, 07 تیر 1399 17:34 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شهید رحمان استکی

مسئولیت‌ها: آموزگار دبستان،معلّم دبیرستان،پایه‌گذارحزب جمهوری اسلامی درشهرکرد،معاون و کفیل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری، نماینده ی مردم شهرستان شهرکرد دراوّلین دوره ی مجلس شورای اسلامی.

آشنایی با شهید رحمان استکی


 
مسئولیت‌ها: آموزگار دبستان،معلّم دبیرستان،پایه‌گذارحزب جمهوری اسلامی درشهرکرد،معاون و کفیل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری، نماینده ی مردم شهرستان شهرکرد دراوّلین دوره ی مجلس شورای اسلامی.

رحمان استکی فرزند رضا که به کسب در بازار قدیم شهرکرد اشتغال داشت وفرنگیس ریاحی که خنه داربود،درسوّم اردیبهشت سال 1329 ه ش  در شهرکرد دیده به جهان گشود. وی پس از اخذ مدرک دیپلم متوسطه وپایان خدمت نظام وظیفه، در سال 1351 ه ش به استخدام آموزش و پرورش چهارمحال وبختیاری درآمد و به سبب شناخت خوبی که ازمفاهیم اعتقادی ومذهبی داشت و از آن جایی که به استعدادهای درونی و فطری دانش‌‌آموزان واقف بود، توانست خیلی سریع با آنان ارتباط برقرار کند ودرکنارآنها با برگزاری کلاس‌های خانگی آموزش احکام ،قرآن و جلسات دعا که در خلال جلساتشان، مباحث روشن گرایانه نیز مطرح می نمود به  توسعه ی این قبیل مفاهیم کمک شایان بنماید.
   
ایشان درسال 1353 ه ش وارد رشته ی کارشناسی مدیریت آموزشی در دانشگاه تربیت معلّم تهران شد وتا سال 1357ه ش  که فارغ التحصیل گردید،با حضور در کلاس های درس علامه محمّدتقی جعفری (ره) و جلسات مخفی آیت‌الله دکتر محمّد حسینی بهشتی،عزم خود را برای ادامه مبارزه ی فرهنگی با حکومت پهلوی دوچندان نمود.
در کنار خاطرات فراوان برجای مانده شفاهی از فعالیت های اجتماعی وفرهنگی رحمان استکی در اذهان آشنایان وی،با عنايت به سال ها  فعّاليّت سياسي اسلام مدارانه ي ايشان از سوي سازمان اطلاعات و امنيت كشور( ساواك) ، در دهه ي 1350 ه ش گزارش هاي مختلفي از اقدامات وی جهت درج در پرونده ي فردي وي فراهم آمده كه امروزه تورّق نمونه هاي انتشاريافته ي تعدادي ازآنها دركتاب اوّل انقلاب اسلامی به روایت اسنادساواک،روز شمار چهارمحال و بختياري (كتاب اوّل چهار محال و بختياري) ،منتشره توسط مركزبررسي اسناد تاريخي وزارت اطلاعات،دربهار1388ه ش، گواهان ارزش مندي در خصوص شناخت ابعاد گوناگون اقدامات مبارزه جويانه ي ايشان به شمار مي روند ومشخص می سازند وی درجریان وقایع منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی ازجمله ی عامل محرّک دانش آموزان وفرهنگیان درشهرهای فرخ شهر وشهرکردبه شمار می آمده است.
 
 
رحمان استکی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان معاون آموزشی و سپس کفیل(سرپرست) اداره ی کل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری منصوب شدو صادقانه و بی هیچ تکلفی بیشتر اوقات، تا پاسی از نیمه‌شب در محل کار خود حضور یافت و برای ایجاد امکانات علمی و آموزشی در سطح استان و آشنایی اولیاء و مربیان با دستاوردهای تعلیم و تربیت اسلامی فعالیت نمود،تا آن که در همان اوقات با اعلام تاسیس حزب جمهوری اسلامی و تایید آن از سوی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، وی با کمک نیروهای خدوم جوان دفترحزب جمهوری اسلامی را در شهرکرد تاسیس  کرد،تابه مبارزه فرهنگی در برابر تبلیغات فزاینده ی جریان‌های التقاطی بپردازد.
 
رحمان استکی پس از ازدواج،با آغاز انتخابات اوّلین دوره ی مجلس شورای اسلامی در سال 1358ه ش، به ‌‌عنوان نامزد حزب جمهوری اسلامی ازحوزه ی انتخابیه شهرکرد معرفی با کسب ۳۴٬۸۷۱ رأی برابر با ۶۳٫۲۰ درصد آرا در مرحله دوم انتخابات مذکوردر روز‎۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ه ش به مجلس شوراي اسلامي راه يافت و به عضویت کميسيون اصل نود قانون اساسی مجلس درآمد.
 
وی در پنجاه و نهمین جلسه ی علنی مجلس در تاریخ 23/7/1359ه ش در بخشی از سخنان قبل از دستورخود عنوان کرد:
توصیه می‌کنم به همه ی همکارانم در مجلس… و هم به دولت برادرمان آقای رجایی، آن چنان طرح و برنامه و لوایحی تهیه بشود که این همه ایثار و از خودگذشتگی  در یک کانال صحیح برای سازندگی ایران هم در زمان جنگ و هم بعد از جنگ به کار گرفته بشود… ستون پنجم اگر کسی بگوید در این مملکت نیست، دروغ گفته است. ستون پنجم اشکال مختلف دارد و سیاست‌های جدیدی را هم دارند. به نظر من هر حرکتی که تضعیف روحیه مردم را بکند، تضعیف وضعیت اجتماعی ما را بکند، ازجمله گران‌ فروشی، از جمله احتکار، از جمله کنز کردن سرمایه‌ها،… این‌ها همه از ارکان اصلی ستون پنجم دشمن هستند....سوال من از امت به پاخاسته اسلام و… ملت مسلمان و رنج‌دیده عراق است… سوال من از طفلان و نوزادان معصوم فلسطینی است که قبل از آن که رایحه دل‌ انگیز پستان مادرشان را استشمام کنند، مزه ی تلخ باروت های اسرائیلی را مضمضه می کنند… آیا صدام حسین که یک صدوچهل وسه فروند هواپیمای عراقی را تا پریشب در خاک ایران از دست داده ‌است، چند فروند هواپیما به جبهه نبرد با اسرائیل فرستاد؟… اکنون بعث عراق به مبارزه علیه ایران برخاسته است. آیا وجدان‌های بیدار دنیا می‌پذیرند که صدام مسلمان باشد… جنگ ما یک روز، دو روز نیست، این رشته سر دراز دارد، هنرپیشه‌هایش عوض می شوند،… عراق قطعاً کنار می رود، ملت عراق در کنار ما قرار خواهد گرفت و این از مسلمات است...
ما بقیه کارهایمان را تعطیل کنیم. لذا اصول قانون اساسی را من اصرار و التماس و خواهش می کنم، مخصوصاً اولویت قائل هستم برای اصول چهل وچهاروچهل ونه قانون اساسی من عرضم را در همین جا تمام می کنم، البته صحبت ها می دانید که زیاد است، خصوصاً از حوزه انتخابیه خودم حرفی دارم که ان‌شاء الله در فرصت های بعدی خواهم گفت.
 
وی پس از حمله عناصرضدانقلاب به دفتر حزب جمهوری اسلامی در شهرکرد طی سخنانی در یک صد و سی و هفتمین جلسه علنی مجلس مورخ 6/2/1360عنوان نمود:
...بدهکار را اگر نرفتی سراغش طلبکار می شود… عده‌ای از هواداران مجاهدین و پیکاریان به قول خودشان به نشانه هلاکت چهار تن از عوامل خود به دست نیروهای مسلح حزب جمهوری اسلامی در قائم شهر، به دفتر حزب جمهوری اسلامی شهرکرد حمله می‌کنند، در حزب را می‌شکنند…. آن چه کتاب، قرآن، نهج‌البلاغه، پوستر و کتاب‌های شهید مطهری را به وسط خیابان می‌ریزند، پاره می‌کنند و آتش می‌زنند… مردم آنجا آن‌هایی که مشمول کلمه مردم می‌شوند به ‌خوبی به اسلام معتقدند و امام را به رهبری صادقانه می‌شناسند و به خاطر همین اعتقاد و به فرمان امامشان آرامش را حفظ کرده‌اند، هیچ‌گونه واکنشی از خودشان نشان نداده‌اند ولی باز به اتکاء صحبت‌های امام، منتظر رسیدگی سریع و دقیق و قاطعانه مسئولان قضایی و سایر مسئولان مملکتی هستند...
 
 
 
رحمان استکی سرانجام در تاریخ هفتم تیرماه سال1360 ه ش در حالی که دوفرزندش هادی وحامد را که پس از شهادت پدر به دنیا آمددر کنارهمسرش به یادگار گذارده بود،درانفجار تروریستی دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی درحالی که مجری گری برنامه را به عهده داشت،در کنار سایر شهدای این حزب ازجمله به سوی معبود پرکشید وپیکرش در گلستان شهدای شهرکرد آرام گرفت.
 
 
تهیه، تحقیق ونگارش:
بابک زمانی پور
مدیرگنجینه آموزش وپرورش چهارمحال وبختیاری
 تیرماه1399ه ش

خواندن 1353 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 07 تیر 1399 17:34
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 462

تصاویر منتخب

cache/resized/0c5748ca6c0e01a5ce6bb131f29fce92.jpg
بهترین مکان دنیا   یادی از گذشته کتابهای قدیم
cache/resized/12321a69d83e907b31596d1a70de700c.jpg
شهید رحمان استکی مسئولیت‌ها: آموزگار
cache/resized/60040d169d182bda9a5835255964ecbd.jpg
درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی جمعه به مکتب آورد
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family