پل ارتباطی ما

موسسه خیریه صفا

 

مطالب تصادفیچه کسی آنلاین است؟

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 529
روایت مکتب خانه

روایت مکتب خانه (7)

روایتی از مکتب خانه های قدیم تا مدارس جدید


 تعليم و تربيت در نظام مكتب خانه ايي
انسان در همه ي تاريخ بي نياز از تعليم و تربيت نبوده و همواره هدف هايي را تعقيب مي نموده است . براين اساس در موقعّيت هاي زماني ، مكاني و رواني مختلف ، گاهي توجّه به پرورش جسم را بيش تر احساس مي كرده و براي حفظ موقعّيت سرزمين ، منطقه يا ولايت خود فراگيري فنون جنگي و ورزش هاي رزمي چون اسب سواري ، تيراندازي (سبق و رمايه) حركات سريع و به كار بردن آلات و ادوات جنگي را تشويق مي نموده است ، بعضي اوقات زيبايي اندام پهلواني و زور آزمايي را وجهه ي همّت خويش قرار مي داده و صفات اخلاقي چون انصاف ، دادگري ، جوان مردي ، تعاون ، كمك و ياري رساني به نيازمندان و دستگيري از ايشان همانند عيّاران ، پهلوانان ، ردان و جوان مردان را مورد تاكيد واقع مي ساخته و گاهي نيز توّجه به ادب ، نظم و نثر ، حفظ اشعار ، اوراد ، وآيات كتاب هاي آسماني مطمح نظر وي بوده است .در زمان قديم كه در سراسر ناحيه ي« چهار محال » از مدرسه ، دبستان ، دبيرستان و دانشگاه خبري نبود و محلي به طور رسمي براي باسواد شدن وجود نداشت ، پس همانند ديگر نقاط «ايران» در تمامي شهرها ، قصبات و دهات بزرگ بر حسب گنجايش جمعّيت و داوطلب يك يا چند مكتب خانه وجود داشت كه مدرّس آن شخصي بود كه از ساير اهالي باسوادتر شمرده مي شد و به او مكتب دار ، ملّا مكتبي يا آخوند مي گفتند .

 

مكتب خانه به روايت «حاج ميرزا يحيي دولت آبادي »
 
تحصيل ابتدايي (1)
پدرم پنج پسر و يك دختر دارد .پسر ششمي هم داشته كه در شش سالگي وفات كرده ، من پسر دوّم هستم كه در سنه ي 1279 هـ .ق/1241 هـ .ش /1862 م روز چهارشنبه هفدهم ماه رجب [المرجب] در«دولت آباد [اصفهان] »متّولد گشته ام. از پنج سالگي مرا به تحصيل خط و سواد واداشته اند. به اين ترتيب كه تا مدّتي نزد زن هايي كه عبارت ساده [ايي] مي توانسته اند بخوانند و «قرآن» را از روي عقيده ي مذهبي به زحمت فرا مي گرفته ،اغلب از نوشتن محروم بوده اند عمر خود را صرف كرده ،بي آن كه بدانم از آنها چه آموخته ام .


««مکتب و مکتب خانه داری به عنوان شیوه‌ی سنتّی آموزش در«ایران» تا اواخر عصر«قاجار» مرسوم بوده است. در شهر«لار» نیز از دیرباز مکتب خانه داری و شیوه‌ی آموزش سنتّی رایج بوده‌ و تا اوایل دوران«پهلوی» ملّاهای مکتبی تنها معلمان شهر«لار» محسوب می شده اند.


«در کنار«آب‌انبار توی‌ده درب ضلع جنوبی حسینیه»، جایی  که بازار کسب و کار و تجارت بود،چند کودک ریزودرشت در مکتب استاد«حسین بیدگلی» به یادگیری و تحصیل علم مشغول بودند. این معلّم در آن شلوغی بازار و هیاهوی میدان در مغازه عطاری خود به کار تعلیم می‌پرداخت ودر درس جدیّتی وافر داشت ...این مکتب‌دار که اهل«بیدگل»ودر«نوش‌آباد» مقیم شده بود،اوّلین معلّم مکتب در«نوش‌آباد»است که ما او‌را به اسم می‌شناسیم.«بعد ازانعقاد قراردادننگين«تركمان چاي»در سال 1243ه ق/1207ه ش/1828م و واگذاري هفده شهر«قفقاز»به«روسيه تزاري»،تعدادي از فرماندهان و بزرگان و اعيان و اشراف و روحانيون نامدار شهرهاي« قفقازيه» كه سال ها با«روس هاي تزاري» دليرانه جنگيده واغلب هم در اين


Warning: Illegal string offset 'active' in /home2/chbganji/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home2/chbganji/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home2/chbganji/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

Warning: Illegal string offset 'active' in /home2/chbganji/public_html/templates/jm_news3/html/pagination.php on line 0

تصاویر منتخب

cache/resized/0c5748ca6c0e01a5ce6bb131f29fce92.jpg
بهترین مکان دنیا   یادی از گذشته کتابهای قدیم
cache/resized/12321a69d83e907b31596d1a70de700c.jpg
شهید رحمان استکی مسئولیت‌ها: آموزگار
cache/resized/60040d169d182bda9a5835255964ecbd.jpg
درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی جمعه به مکتب آورد
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family